před Malostranskou besedou na Malostranském náměstí, Praha (mapa)

Akce je individuální

Nevyhovuje vám termín?

Nechte nám svůj e-mail – dáme vám vědět, jakmile průvodce vypíše nový termín.

Poznámka k termínu

Individuální termín lze po předchozí domluvě realizovat až pro 8 účastníků, včetně dětí.

Pro větší skupiny kontaktujte průvodce individuálně pomocí zprávy.

Znáte Nebovidy, nebo je vůbec neznáte? Možná v jejich okolí chodíte na procházky nebo projíždíte tramvají, a ani o tom nevíte? Poznejte lokalitu bývalé osady Nebovidy s komentářem průvodkyně.

Malá Strana je nádhernou částí Prahy, obdivovanou Pražany i českými a zahraničními turisty. Spojenou ji máme většinou především s monumentálními barokními paláci a kostely. Ovšem, věděli jste, že Malá Strana ještě v první polovině 14. století dosahovala jen za hranice Malostranského náměstí a tehdejší Kartouzskou bránu? A dál už se nacházely vesnice a osady, na něž tu existují památky, které se dochovaly i do současnosti?

Projdeme se po lokalitách, na kterých se nacházela ves Nebovidy

Nebovidy byla jen jedna ze šesti obcí nebo osad na území současné Malé Strany, které jako takové už v dnes neexistují. Památky na ni ovšem dosud najdeme, obzvlášť, budeme-li vnímaví a pozorní.

Její název vám možná něco říká, a možná také vůbec ne. Po této vesnici se sice stále jmenuje jedna z malostranských ulic, touto obcí sice procházela jedna z hlavních cest a dopravních tepen procházejících Malou Stranou, v současnosti tudy vede ulice Karmelitská, která dále přechází v ulici Újezd, ale o její existenci už, troufám si tvrdit, v současnosti mnoho lidí neví, pokud se o tuto lokalitu vyloženě nezajímají. To už je více než Nebovidy, známý název sousední vesnice Újezd. A ani ten si někteří lidé nespojí s tím, že tento název dříve než ulice nesla obec, která tu ve středověku existovala. Ale třeba jsem jen příliš skeptická či pesimistická. A třeba i tyto akce přispějí k větší známosti této krásné lokality a její minulosti a historie i současnosti.

Přidejte se tedy ke mně a pojďme se společně projít po místech, kde jsou dosud dochovány památky na tuto v současnosti samu o sobě již dávno zaniklou obec.

Co se dozvíte a co vám ukážu?

  1. Kde se nacházela osada Nebovidy a co pro ni znamenala výstavba Hladové zdi?
  2. Byla stavba Hladové zdi skutečně pouhým aktem milosrdenství panovníka, aby podpořil a nasytil své poddané, tedy jakési středověké občany, byť bez současných svobod a práv?
  3. Jaká ulice nese v současnosti jméno zaniklé obce Nebovidy? A odkud a kam vede?
  4. Kde se nacházela Kartouzská brána? A kudy vedlo opevnění Malé Strany před jejím rozšířením a stavbou Hladové zdi?
  5. Kde se nacházel a nachází farní kostel osady Nebovidy, který byl později přestavěn na byty a který byl v 50. letech 20. století tak trochu „znovuobjeven“ (a dozvíte se i to, proč jsem tu použila ty uvozovky, protože něco z něj bylo „objeveno“, i když se o něm vlastně celou dobu vědělo)? A k čemu slouží v současnosti, co se tu odehrává, s čím je spojený?
  6. Kolik středověkých ženských klášterů stálo na území obce Nebovidy za malostranskými hradbami? A co se z nich dochovalo do dnešních dní, do současnosti?
  7. Co je to patrocinium? Co má společného svatý Vojtěch a svatý Vavřinec s Římem, s Petřínem a osadou Nebovidy? 
  8. Ke kterým klášterům Nebovidy patřily? A co je to nebo bylo tzv. postranní právo nebovidské?
  9. Kudy vedl Malostranský potok, který se jižně od Karlova mostu vléval do mlýnské strouhy, kterou v současnosti nazýváme Čertovka, a který tudy už několik století neteče? A proč vlastně už tudy neteče?
  10. Kde se narodil Karel Hynek Mácha a jak vysoko budete muset vzhlédnout, abyste zaznamenali pamětní desku, která to připomíná, a to navíc s chybou? A jak vzdálené je toto místo od paláce, ve kterém v současnosti sídlí tělovýchovný spolek Sokol? A čí jméno nyní nese?
  11. Co mají s lokalitou obce Nebovidy společného významní barokní architekti a stavitelé, otec a syn, Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové?

Přijďte se projít, něco se dozvědět a něco zažít! Ráda vám ukážu známá malostranská zákoutí i pohledy na Pražský hrad a Petřín a Malostranská panoramata z nejrůznějších úhlů i zákoutí a uličky, které jste možná dosud neznali a která také už několik století dotváří podobu Malé Strany tak, jak ji v současnosti známe a vlastně i trochu neznáme, pokud nejsme nadšenci či místní.

Součástí akce není návštěva objektů se zpoplatněným vstupem.

 

***

Foto: © Kristýna Maková, archiv Prahy křížem krážem

Víte, že Kristýna vede také tyto akce?

Víte, že Praha vede také tyto akce?

Odebírejte náš newsletter

Posíláme tipy na nové akce i zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Českem křížem krážem.