před domem U Knoflíčků, tedy u konečné stanice lanové dráhy na Petřín, Praha (mapa)

už jen 2 účastníci a akce se uskuteční

Zbývá 12 míst

před domem U Knoflíčků, tedy u konečné stanice lanové dráhy na Petřín, Praha (mapa)

Akce je individuální

Nevyhovuje vám termín?

Nechte nám svůj e-mail – dáme vám vědět, jakmile průvodce vypíše nový termín.

Poznámka k termínu

Individuální termín lze po předchozí domluvě realizovat až pro 10 účastníků, včetně dětí.

Pro větší skupiny kontaktujte průvodce individuálně pomocí zprávy.

Poznejte Malou Stranu trochu jinak, než jak jste zvyklí. V okolí barokních paláců i modernější zástavby z 19. a 20. století se nacházejí památky na obce a osady, které se v této lokalitě nacházely před více než 700 lety. Vydejte se do těchto míst s průvodkyní, která k nim připojí zajímavé informace a komentáře.

Malá Strana je nádhernou částí Prahy, obdivovanou Pražany i českými a zahraničními turisty. Spojenou ji máme většinou především s monumentálními barokními paláci a kostely. Ovšem, věděli jste, že Malá Strana ještě v první polovině 14. století dosahovala jen za hranice Malostranského náměstí a tehdejší Kartouzskou bránu? A dál už se nacházely obce a osady, na něž tu existují památky, které se dochovaly i do současnosti?

Nebovidy a Újezd byly jen dvěma ze šesti osad na území současné Malé Strany, které jako takové už v dnes neexistují. Památky na ně ovšem dosud najdeme, obzvlášť, budeme-li vnímaví a pozorní

Nejstarších osad na současném území Malé Strany bylo tedy celkem šest. A my se projdeme po územích, na kterých se nacházely dvě z nich, a to

 • Újezd
 • a Nebovidy.

Ten první z názvů vám nejspíš něco říká, neboť po této vesnici se stále jmenuje část jedné z hlavních ulic, hlavních cest a dopravních tepen procházejících Malou Stranou. Ta druhá už je spíš pro informační fajnšmekry a milovníky Prahy, ale jakmile se jednou v Nebovidech ocitnete, budete nejspíš, stejně jako já, naprosto uchváceni a okouzleni.

Přidejte se tedy ke mně a pojďme se společně projít po místech, kde jsou dosud dochovány památky na tyto v současnosti samy o sobě již dávno zaniklé osady a obce.

Co se dozvíte a co vám ukážu?

 1. Kde se nacházela osada Újezd a co pro ni znamenala výstavba Hladové zdi?
 2. Byla stavba Hladové zdi skutečně pouhým aktem milosrdenství panovníka, aby podpořil a nasytil své poddané, tedy jakési středověké občany, byť bez současných svobod a práv?
 3. Kde se nacházel již smíchovský farní kostel, původně na území osady Újezd, který byl na konci 19. století zbořen? A co ho ještě v současnosti připomíná?
 4. Kde se nacházela Újezdská a posléze Nová Újezdská brána? A na místě kterého parku stávaly ještě do roku 1932 dělostřelecké kasárny?
 5. Kde byl postaven první řetězový most v Praze, ještě před výstavbou Národního divadla, jméno kterého panovníka nesl a kde byste se pro něm mohli ještě v současnosti projít?
 6. Kde se nacházel farní kostel, ze kterého se stala na nějakou dobu prádelna, aby se do něj ve 20. století opět vrátila církev, tentokrát ovšem již československá husitská?
 7. Jak došlo k tomu, že u kostela svatého Jana stojí socha svatého Jana, ale přitom se jedná o dva různé světce?
 8. Kde se narodil Jan Neruda a co v současnosti připomíná místo, na kterém prý stávala jeho kolébka?
 9. Kde se narodil Karel Hynek Mácha a jak vysoko budete muset vzhlédnout, abyste zaznamenali pamětní desku, která to připomíná, a to navíc s chybou? A odkud se vlastně vzaly šeříky, které máme spojené i s Máchou díky jeho pomníku na Petříně?
 10. Kde tu býval středověký špitál a co má tato lokalita společného se spisovatelem, právníkem, univerzitním mistrem a humanistou Viktorínem Kornelem ze Všehrd?
 11. Kde se nacházela osada Nebovidy a co pro ni znamenala výstavba Hladové zdi?
 12. Kudy a kam vede ulice, která ve svém názvu osadu Nebovidy i v současnosti připomíná?
 13. Kde se nacházel farní kostel obce Nebovidy a jakému účelu v současnosti slouží?
 14. Co má společného tato lokalita s řádem magdalenitek, klášterem svaté Máří Magdalény a Českým muzeem hudby?
 15. Kteří významní stavitelé byli s touto lokalitou a vůbec s Malou Stranou spojeni? A také byli nakonec pohřbeni na Malostranském hřbitově, který se ale nenacházel a v současnosti ani nenachází na území Malé Strany?

Přijďte se projít, něco se dozvědět a něco zažít! Ráda vám ukážu známá malostranská zákoutí i pohledy na Pražský hrad a Petřín i Kampu a Vltavu z nejrůznějších úhlů i zákoutí a uličky, které jste možná dosud neznali a která také už několik staletí dotváří podobu Malé Strany tak, jak ji v současnosti známe a vlastně i trochu neznáme, pokud nejsme nadšenci či místní.

Součástí akce není návštěva objektů se zpoplatněným vstupem.

 

***

Foto: © Kristýna Maková, archiv Prahy křížem krážem

Víte, že Kristýna vede také tyto akce?

Víte, že Kristýna vede také tyto akce?

Odebírejte náš newsletter

Posíláme tipy na nové akce i zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Českem křížem krážem.