bude upřesněno závazně přihlášeným účastníkům, Praha (mapa)

Akce je individuální

bude upřesněno závazně přihlášeným účastníkům, Praha (mapa)

Akce je individuální

Nevyhovuje vám termín?

Nechte nám svůj e-mail – dáme vám vědět, jakmile průvodce vypíše nový termín.

Poznámka k termínu

Individuální termín lze po předchozí domluvě realizovat pro skupinu až 10 účastníků, včetně dětí.

Poznámka k termínu

Individuální termín lze po předchozí domluvě realizovat pro skupinu až 15 účastníků, včetně dětí.

Objevte místa spojená s pražskými stopami Antonína Dvořáka, světově proslulého hudebního skladatele, který je zároveň světově nejhranějším českým skladatelem. Na kterých místech Prahy žil? Kde se ženil? Kam se chodil dívat na svoje milované vlaky? A který pražský hřbitov se stal místem jeho posledního odpočinku?

Procházka po pražských stopách světově proslulého českého skladatele, nelahozevského rodáka, který působil až ve Spojených státech amerických (rozhlasový příspěvek o Dvořákovi a českých krajanech). Věděli jste, že americký astronaut Neil Armstrong, který v roce 1969 jako první pozemšťan vstoupil na povrch Měsíce, si do skafandru pouštěl Dvořákovu Novosvětskou symfonii? A že Largo z Novosvětské má na sobě zakódováno i deska, která letí vesmírem jako informace pro případné mimozemské civilizace?*

My se vydáme po Dvořákových stopách v Praze, na místa očekávaná a možná i některá nečekaná. A nezůstaneme jen přešlapovat přede dveřmi. Nahlédneme i do některých interiérů! A možná se zaposloucháme i do některých z melodií, které zkomponoval.

Kam se společně podíváme? A o čem se při procházce dozvíte?

  1. Vila Amerika (Michnův letohrádek), barokní letohrádek postavený podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, je od roku 1932 místem, ve kterém se nachází Dvořákovo muzeum v Praze, které je součástí Českého muzea hudby (a tedy Národního muzea). Věděli jste, že muzeum disponuje unikátním souborem notových zápisů, který představuje téměř 80 % všech dnes na světě dochovaných Dvořákových rukopisů?
  2. Víte, ve kterém pražském kostele měl Antonín Dvořák dne 17. listopadu 1873 svatbu s Annou Čermákovou?
  3. Řeknu vám, ve kterých místech se nacházela tzv. varhanická škola (oficiálně Ústav pro církevní hudbu), ve kterém dva roky Dvořák studoval? Byly to sice tři místnosti s varhanami, studium tady bylo ovšem hlavním důvodem Dvořákova příchodu do Prahy.
  4. Jihovýchodně od Národního divadla, ve Vojtěšské ulici, je kostel svatého Vojtěcha. A proč zmiňuju právě ten? V tomto kostele působil v letech 1874–77 hudební skladatel Antonín Dvořák jako varhaník, jak je napsáno na pamětní desce na fasádě vlevo od vchodu.
  5. Řeknu vám i o některých místech, na kterých Antonín Dvořák bydlel. Karlovo náměstí č.p. 558 (dům „Na křemenci“). Senovážné náměstí 19. Žitná 10 (dnes 14). Na této adrese bydlel Dvořák více než 26 let života až do své smrti v roce 1904 a vznikla zde podstatná část jeho skladatelského díla. Posledních cca 20 let tu Dvořákovi bydleli ve druhém patře, v pravé části průčelního traktu. I odsud to měl poměrně blízko na Nádraží císaře Františka Josefa (dnes Hlavní), kam chodil sledovat příjezdy a odjezdy vlaků. Dvořákova láska k železnici byla vzpomínána i v nedávné minulosti, a to třeba tak, že po něm byl v letech 1991–2018 pojmenován český vlakový spoj jezdící mezi Prahou, Vídní a Grazem. Od roku 2018 nesou ale všechny linky na trati jméno Vindobona.
  6. Profesní život Dvořáka byl spojen mimo jiné s Prozatímním divadlem, v jehož operním orchestru působil 9 let. Dalším místem, tentokrát spojeným s Dvořákovou tvorbou, byl palác Žofín. Odehrál se tu jeho první samostatný koncert, 17. listopadu 1878, na kterém se představil nejen jako autor, ale také jako dirigent. Byla tu uváděna i další nová Dvořákova díla, někdy přímo pod jeho taktovkou. Po otevření budovy Rudolfina v roce 1885 se těžiště koncertní činnosti přesunulo tam. Význam budovy se zvýšil po ustavení České filharmonie. Ještě je třeba dodat, že hlavní koncertní sál se jmenuje Dvořákova síň. A probíhá tu také každoroční festival Dvořákova Praha, jeden z největších festivalů klasické hudby v České republice.
  7. Antonín Dvořák zemřel dne 1. května 1904 v Praze a je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Sochařskou výzdobu Dvořákovy hrobky vytvořil Ladislav Šaloun.


To všechno se dozvíte!

A nejen to, ještě i něco dalšího.

Přijďte se projít, prohlédnout si místa, která jsou spjatá s životem Antonína Dvořáka a která ho možná také inspirovala! S pohledem na jedno z nejkrásnějších světových panoramat.

***

Jaké objekty se zpoplatněným vstupem navštívíme?

V ceně procházky je zahrnuté vstupné do všech navštívených objektů se zpoplatněným vstupem. Cena je tedy konečná. Součástí vycházky jsou vstupy do památkových objektů, a to do Muzea Antonína Dvořáka ve Vile Amerika, popřípadě i na další místa, která budou přístupná pouze po zaplacení vstupného.

Odebírejte náš newsletter

Posíláme tipy na nové akce i zajímavé a přínosné články. Informujeme o dění a vývoji projektu Českem křížem krážem.